Tylny czujnik do ciężarówki

Prowadzenie dużych samochodów ciężarowych miało zazwyczaj ten mankament, iż widoczność z tyłu była niemal zerowa. Nawet najlepsze i najlepiej ustawione lusterka mogły dać tylko ograniczony wgląd na sytuację poza samochodem, zwłaszcza podczas cofania. Im większy samochód, tym bardziej problematyczny był w kierowaniu podczas jazdy tyłem.

Czujniki odległości do samochodu ciężarowego

czujniki cofaniaNiektóre ze sklepów do których dostarczałem towar miały zdecydowanie mało wygodne podjazdy. O innych można było wręcz powiedzieć, iż osoba projektująca je nie miała zbyt dużo wyobraźni. W takich miejscach, podjazd pod rampę był prawdziwym wyzwaniem, i więcej niż jeden raz musiałem tłumaczyć się ze stłuczek czy obtarć samochodu. Na moje szczęście, kierownictwo zbadało sytuację z miejscami docelowymi, i gdy okazało się iż w wielu punktach podjazd jest ogromnie problematyczny, postanowili wyposażyć samochody w czujniki cofania. Nie była to żadna nowa technologia, gdyż czujniki takie od bardzo dawna wykorzystywane były w samochodach osobowych, jednak w dużych ciężarówkach potrafiły być naprawdę wielką pomocą. Czujniki zamontowane były w taki sposób, by wykrywać jakikolwiek ruch czy przeszkodę na trasie cofania, ostrzegając kierowcę wyraźnym i głośnym sygnałem dźwiękowym tak, by miał czas i możliwość reakcji. Niektóre czujniki, takie jak ten w który został wyposażony mój samochód, posiadały również niewielką konsolę, montowaną na pulpicie.

Na owej konsoli umieszczone były trzy diody, które wskazywały na położenie przeszkody i umożliwiały sprawniejsze jej wymanewrowanie. Tak niewielki zakup zdecydowanie ułatwił prowadzenie pojazdu nawet w najtrudniejszym terenie, zwłaszcza na ciasnych podjazdach, gdzie widoczność z tyłu była niemal zerowa, a każdy podjazd wymagał niemałej wprawy.