Stosowanie naczyń wyrównawczych

Montując centralne ogrzewanie w domu, zwykle nie zastanawiamy się nad takim detalem, jak naczynie wyrównawcze. Oczywiście, tymi detalami powinien być zainteresowany hydraulik, który zajmuje się centralnym ogrzewaniem. Niemniej, naczynie wyrównawcze to niezwykle ważny element całej instalacji.

Przedmioty ze stali nierdzewnej

naczynia wyrównawcze stal nierdzewnaWykonywanie przedmiotów ze stali nierdzewnej łączy się ściśle z ich przeznaczeniem. Stal jest jednym z najtrwalszych materiałów, używanych do produkcji przedmiotów służących przede wszystkim w instalacjach centralnego ogrzewania. Ale nie tylko. Jeśli dany przedmiot ma być używany w bezpośrednim sąsiedztwie z wodą, wtedy stal nierdzewna jest wręcz niezbędna. Instalacje hydrauliczne potrzebują takich przedmiotów jak naczynia wyrównawcze stal nierdzewna jest tutaj wręcz nieodzowna. Nie podlega ona nalotom z rdzy i nie niszczeje tak szybko, jak np. naczynia wyrównawcze wykonane ze zwykłej stali, choćby była ona odpowiednio zabezpieczona, np. odpowiednią farbą nie wchodzącą w interakcje z wodą pitną. Właśnie w tym rzecz, że używanie stali powinno być sprawdzone. Jeśli dany przedmiot będzie miał kontakt z wodą pitną, musi mieć odpowiednie zabezpieczenia. Oczywiście, instalacja centralnego ogrzewania nie ma nic wspólnego z wodą pitną, jednak cała instalacja w domu, już tak. Naczynia wyrównawcze są niezbędne w instalacji centralnego ogrzewania. Zabezpieczają one instalację przed zapowietrzeniem. Zbiorniki z reguły montuje się na strychach.

Zbiorniki wyrównawcze powinny być tak duże, aby pomieściły 4 % całej wody zawartej w układzie grzewczym. Oczywiście, jeśli układ jest zamknięty, powinno być brane pod uwagę także ciśnienie statyczne instalacji. W zależności od kotła zamontowanego w domu, wielkość zbiornika jest różna.