Elewacja jest wizytówką budynku

Od najdawniejszych czasów ludzie budując domy mieszkalne chcieli nie tylko zapewnić sobie dach nad głową, ale z tego, jak najbardziej użytecznego obiektu, chcieli uczynić również twór upiększający ziemię. Dlatego wymyślono elewację, która oprócz tego, ma za zadanie uszczelniać mury budynku. Tak więc w czasach nowożytnych domy mieszkalne są zawsze wykończone elewacją.

Jakie mogą być elewacje?

trwała elewacja drewnopodobnaZwykle elewacja dostosowana jest do materiału, z którego wykonany jest dom. Pierwsze chłopskie domy, budowane z wypalanej gliny, lub plecione z wikliny miały „elewację” z mchu, którym uszczelniano te budowle, a przy okazji upiększały je. Elewacje dworów szlacheckich, to oprócz zaprawy, bielenie wapnem, które dodawało uroku i „odpędzało” różne owady i insekty przed wtargnięciem do domostwa. Zamki obronne i budowle sakralne początkowo miały elewacje z kamienia naturalnego czy kamionki, z czasem przeszły w tynki lub klinkier. Z czasem lista elewacji powiększała się, aż do współczesności. Na liście tej, między innymi, znalazła się trwała elewacja drewnopodobna. Określenie „drewnopodobna” wskazuje na to, że sztuczny materiał będzie imitował naturalne drewno. Rzeczywiście taki panel drewnopodobny jest wykonany z miksu różnych składników naturalnych i chemicznych, które w efekcie dają tworzywo podobne do drewna, ale o licznych właściwościach, przewyższających zalety drewna. Najważniejsze z nich, to:  materiał jest niepalny, łatwo zmywalny  i  żyjątka nie imają się go. Dzięki temu, konserwacja takiej elewacji może odbywać się bardzo rzadko lub wcale.

Ponieważ panele drewnopodobne mają charakter głównie dekoracyjny, obiekt można uprzednio wykończyć tynkiem i docieplić styropianem. Taką elewację można wykonać samemu, kupując tylko panele i listwy wykończeniowe. Można też zlecić fachowcom, którzy dostarczą materiał i wykonają robotę. Firmy takie prezentują się w internecie, oferując duży wybór paneli, projekt i usługę.